Sbírka pro paní Veroniku se 4 dětmi a dědečkem
13. února 2021 Aktuálně

Sbírka pro paní Veroniku se 4 dětmi a dědečkem

Založili jsme sbírku pro paní Veroniku, aby se mohla na podzim přestěhovat do nového bydlení. Bohužel jí chybí peníze na kauci, provizi RK a 1-2 nájmy zaplacené dopředu podle nájemní smlouvy. Věříme, že se nám podaří přes nadaci Donio vybrat cca 60 tisíc Kč, držíme paní Veronice a jejím sympatických klukům palce!

Příběh začíná tím, že maminka se se 4 kluky a dědečkem musí vystěhovat z chatičky, kvůli rekonstrukci, a majitelka chatičky ji chce pak využívat pro svou rodinu. Po 9 letech celoročního bydlení v letní chatě (v zimě mají v koupelně a na chodbě 2 stupně) nyní maminka již 5 měsíců shání pro ni finančně dostupné bydlení, cca do 15 tisíc Kč. A problém byl zejména v tom, když někam zavolala, tak i do 5+kk (!!) chtěli majitelé nebo RK jen 3 osoby. Někdy si vyslechla i nevybíravé komentáře, že neměla mít tolik dětí atd. Dva kluky má z prvního vztahu, jednou pak ovdověla a jednou se rozvedla. Po zveřejnění přes osobní profil ředitelky FCH Mnichovice a přes FB farní charity se sešlo několik desítek nabídek mimo realitní weby v celém regionu včetně Prahy, maminka vše obvolala a žádný výsledek, vždy byl počet lidí problém. 

S dědovým důchodem mají větší šanci vše platit, děda je navíc vitální, štípe dřevo a je v domácnosti platnou chlapskou rukou. Kluci chodí na učňák do Říčan, do ZŠ praktické do Říčan, do ZŠ Mnichovice a do MŠ Mnichovice. Mají tedy své vazby k tomuto regionu a radši by do škol dojížděli, než je měnili. Paní Veronika má zkušenost s úklidem i jako prodavačka. Jak kluci postupně přibývali, dobře se o ně starala, ale v chatičce vždy byla dost zima a při pravidelných návštěvách, kdy jí vozím potravinovou pomoc, vždy hlásí, kdo všechno je na antibiotikách. Až se nejmladší předškolák dostane v září do školy, tak jistě bude mít volnější ruce s tím najít si práci takovou, aby stíhala se i o kluky starat. Na třísměnný provoz jít nechce, toho se bojí, navíc zdravotně na tom není dlouhodobě dobře. Zatím si přivydělává úklidem v domácnostech po okolí, hlídala i děti, jsou na ni dobré reference.

Nyní má SNAD šanci získat byt 2+1 v Mnichovicích, bude volný od září a nájem je pro ni dostupný. Majitelku chatičky uprosila, aby směli zůstat ještě přes léto (deadline měli do konce března). Majitelka zvýšila nájem, ale souhlasila. Až bude mít paní Veronika smlouvu v ruce, začneme teprve jásat. Ale co ji bude určitě čekat, ať už by se stěhovala kamkoli, je kauce, provize RK, případně 1-2 nájmy dopředu. To činí cca 50 tisíc Kč, které maminka nemá. Založili jsme tedy sbírku na Donio https://www.donio.cz/BydleniProVeroniku, kde se snažíme peníze na kauci a další platby posbírat, včetně nákladů na stěhování a případně nějaké nutné pořízení nábytku do začátku (co mají v chatičce, se jim po letech rozpadá, vaří na jednoplotýnce, větší zátěž jističe v chatičce neunesou). Spoustu nábytku máme možnost získat zdarma od dárců, kteří se nám nabízejí, takže bychom pořídili jen to nejnutnější a peníze by se utratily efektivně. Peníze ze sbírky dostane FCH Mnichovice a vše pak vyúčtuje Doniu. Může se vybrat i více peněz, rodina dostane k dispozici 100% ze sbírky.

Na závěr doplňuji:  Rodina je ověřena telefonátem do MŠ, jsme v kontaktu se ZŠ i s nízkoprahem Klub Cesta pod neziskovou organizací Cesta integrace v Říčanech, kde taky kluky pár let znají. Maminku Veroniku doporučila soc. pracovnice z Říčan, známe tu rodinu už 2 roky a vidíme se s nimi každý měsíc, když jim vozíme potravinovou pomoc. Maminka nekouří, nepije, celá rodina žije skromně, tiše, v ústraní v chatě v ulici, která už ani není na mapě, a spíš je z nich znát stud a plachost. Mamince navíc před 2 lety diagnostikovali degenerativní onemocnění páteře, prošla mnoha vyšetřeními za mnoho peněz a výsledek je ten, že se to nezlepší a páteř často bolí. Maminka z XL velikosti za rok zhubla na XS, kvůli onemocnění má zúžený jícen a vše si musí mixovat na kaši, doslova se ztrácí před očima.

Držíme jim všichni palce a děkujeme dárcům, kteří posílají peníze do sbírky nebo nabízejí pomoc jinak. Všech darů i nabídek si ceníme a za maminku s vděčností děkujeme.